Home Praca Praca Urząd przyjazny dla niesłyszących

Katalog


Urząd przyjazny dla niesłyszących PDF Print Email
Wpisany przez Beata Krzemińska   
15 MARCH 2012

Ustawa o języku migowym, która wchodzi w życie 1 kwietnia zobowiązuje organy administracji publicznej do zapewnienia osobom niesłyszącym tłumacza języka migowego. Pracownicy Urzędu Marszałkowskiego uczestniczą w kursach migania, które przygotowują ich do komunikacji z osobami niesłyszącymi.


Już w ubiegłym roku pierwsze szkolenie z języka migowego w zakresie podstawowym ukończyło 10 pracowników Urzędu Marszałkowskiego. Właśnie dobiegają końca dwa kolejne kursy prowadzone przez Polski Związek Głuchych w Bydgoszczy.

W szkoleniu pierwszego stopnia bierze udział 11 urzędników, którzy uczą się podstaw komunikacji z osobami głuchoniemymi, poznają alfabet języka migowego oraz kilkaset słów i zwrotów.

Na kursie drugiego stopnia (zaawansowanym) naukę kontynuuje 7 pracowników urzędu, którzy poszerzają wiedzę i umiejętności o kilkaset kolejnych zwrotów. Szkolenia zakończą się 19 marca egzaminem i wręczeniem certyfikatu.

W województwie kujawsko-pomorskim osób głuchoniemych jest ok. 4 tys. (w tym ok. 700 dzieci) według szacunków  Wojewódzkiego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Bydgoszczy.


Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 
Reklama
Reklama
 

Reklama

Reklama
Reklama

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama

Goście Online

Naszą witrynę przegląda teraz 20 gości