Home Publikacje Publikacje 300 milionów na zdrowie

Katalog


300 milionów na zdrowie PDF Print Email
05 FEBRUARY 2013

Marszałek Piotr Całbecki wizytuje dziś (5 lutego) rozbudowywany i modernizowany kosztem 150 milionów złotych Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy. Inwestycja jest częścią wojewódzkiego programu inwestycyjnego, dzięki któremu najważniejsze specjalistyczne szpitale regionu równają do standardu infrastrukturalnego obowiązującego w podobnych placówkach najbardziej rozwiniętych krajów Europy. Łączna wartość zakończonych w ubiegłym roku i prowadzonych obecnie przedsięwzięć to blisko 300 milionów złotych.

Rozbudowa i modernizacja bydgoskiego Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego to największa tego typu inwestycja w regionie i jedna z największych w kraju. Nowy główny budynek, który w nieodległej przyszłości pomieści między innymi oddział chirurgii i leczenia oparzeń oraz cztery dobrze wyposażone sale operacyjne, już stoi. Wiosną, kiedy przeniosą się do niego szpitalne oddziały i blok operacyjny, rozpoczną się prace modernizacyjne w starszych częściach lecznicy. Termin zakończenia inwestycji to listopad 2013.

Placówka otrzymała też wysokiej klasy sprzęt i specjalistyczną aparaturę medyczną dla oddziału laryngologii i laryngologicznej sali operacyjnej oraz oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii i noworodkowego, a także dziennego ośrodka rehabilitacyjnego. Wyposażenie to pozwala na optymalną jakość leczenia i diagnostyki we wszystkich segmentach. Sprawi, że szpital osiągnie najwyższy krajowy poziom w dziedzinie operacji usznych oraz wszczepiania implantów słuchowych i znajdzie się w elitarnej grupie placówek wykonujących tego rodzaju zabiegi u dzieci. Więcej o inwestycji WSD tutaj http://www.kujawsko-pomorskie.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=21634&Itemid=126 .   

Innym spektakularnym projektem jest budowa kompleksu  rehabilitacyjno-sportowego bydgoskiego Centrum Onkologii. Zaprojektowany z rozmachem Park Aktywnej Rehabilitacji i Sportu  (PARiS), pierwszy taki kompleks w naszym województwie, służyć będzie rekonwalescentom i osobom niepełnosprawnym, w tym niepełnosprawnym sportowcom, a niektóre jego części, przede wszystkim hala sportowa i 25-metrowy basen pływacki, wszystkim mieszkańcom regionu. Roboty budowlane już zakończono. W części obiektów funkcjonuje już zakład rehabilitacyjny. Kolejne sześć miesięcy to czas na prace wyposażeniowe. PARiS otworzy podwoje w czerwcu.

Wcześniej w CO zmodernizowano blok żywieniowy i oddziały łóżkowe. Więcej tutaj http://www.kujawsko-pomorskie.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=22172&Itemid=59 .

W pierwszych miesiącach roku oddziały dziecięce i oddział internistyczny Szpitala Wojewódzkiego we Włocławku zostaną przeniesione do nowego czterokondygnacyjnego pawilonu z lądowiskiem dla śmigłowców sanitarnych na dachu. Wartość inwestycji to 17,7 mln złotych. Za kolejny milion złotych placówka otrzymała specjalistyczną aparaturę i sprzęt medyczny dla oddziałów kardiologii, urologii, dziecięco-obserwacyjnego i wewnętrznego, ostatnie dostawy odbyły się w styczniu. Teraz pora na modernizację starszej części kompleksu lecznicy. Jest już koncepcja przebudowy, opracowano też projekt budowlany i wykonawczy, a także dokumentację projektową dla pełnoprofilowego bloku operacyjnego na oddziale neurochirurgicznym. Więcej tutaj http://www.kujawsko-pomorskie.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=21893&Itemid=679 .

Poważne inwestycje szykują się w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu. Od początku tego roku jego struktura obejmuje także dawny toruński szpital obserwacyjno-zakaźny i wojewódzki ośrodek lecznictwa psychiatrycznego, dlatego przygotowywane obecnie koncepcja i projekt wykonawczy rozbudowy kompleksu lecznicy na Bielanach uwzględniają także obiekty z przeznaczeniem na ten rodzaj świadczeń medycznych. Przyszła rozbudowa obejmie nowy budynek dla czterech-pięciu oddziałów łóżkowych, budynek dla bloku obserwacyjno-zakaźnego i obiekty z przeznaczeniem dla segmentu psychiatrycznego. Placówka zostanie też wyposażona w lądowisko dla helikopterów medycznych, centralny blok operacyjny i centralną sterylizatornię.  

Lecznica uzupełniła w ubiegłym roku sprzęt i aparaturę za ponad 4 miliony złotych, zakupiła wyposażenie do Banku Mleka Kobiecego, którego uruchomienie zaplanowano na maj, i  wymieniła system informatyczny w kompleksie szpitala dziecięcego przy ulicy Konstytucji 3 Maja. Także w zespole szpitala dziecięcego rozpoczęła się kilka miesięcy temu modernizacja jednego z pawilonów na potrzeby poradni chirurgii urazowo-ortopedycznej oraz poradni diabetologicznej, kardiologicznej i patologii noworodka, pracowni diagnostycznych, a także pracowni testów alergologicznych i badań słuchu. Oddanie obiektu do użytku przewidziano na kwiecień.

Nasze najważniejsze inwestycje w służbie zdrowia prowadzi samorządowa spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne. Przygotowany przez nią raport inwestycyjny za ubiegły rok tutaj http://www.kujawsko-pomorskie.pl/pliki/wiadomosci/20130205_zdrowie/Podsumowanie.pdf .

Biuro Prasowe
Urzędu Marszałkowskiego


5 lutego 2013 r.

 
Reklama
Reklama
 

Reklama

Reklama
Reklama

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama

Goście Online

Naszą witrynę przegląda teraz 3 gości