Home Artykuły Leksykon Medyczny Autyzm w przedszkolu to (nie) problem.

Katalog


Reklama
Autyzm w przedszkolu to (nie) problem.
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Lucyna Pawlewicz   
19 DECEMBER 2016

Dzieci z dysfunkcjami wymagają szczególnie uważnej

i odpowiedzialnej opieki – wiedzą o tym rodzice
i starają się zapewnić ją na każdym etapie życia. Przychodzi jednak moment, kiedy zdajemy sobie sprawę, że nie będziemy mogli być z naszym dzieckiem 24 godziny na dobę. Wielu rodziców dopada dylemat – pozostać z dzieckiem w domu, powierzyć je opiekunce czy posłać do przedszkola. To jedna z najtrudniejszych decyzji w ich życiu.

 

 

Priorytetem każdego rodzica jest zapewnienie dziecku zrównoważonego rozwoju

i najlepszej opieki. Przychodzi czas kiedy staje przed dylematem – komu powierzyć opiekę nad dzieckiem po powrocie do życia zawodowego? Specjaliści zgodnie podkreślają, że dla dzieci z dysfunkcjami, przedszkole integracyjne czy specjalne to najlepszy wybór. To szansa na funkcjonowanie w grupie rówieśników, usamodzielnienie się i rozwój, którego nie zapewni najlepsza opiekunka. Dla rodziców dziecka to kolejny moment na podjęcie ważnej decyzji – któremu przedszkolu powierzyć nasze dziecko i czy musi to być przedszkole integracyjne?

 

Kluczowa diagnoza, dobra kadra

W wielu przypadkach maluchy borykające się z niezdiagnozowanymi zaburzeniami trafiają do rejonowego przedszkola, gdzie traktowane są jako dzieci niegrzeczne albo wręcz przeciwnie – wycofane, zamknięte w sobie. Opiekunowie niezdający sobie sprawy
z rzeczywistych przyczyn ich zachowania, bagatelizują problem. Takie podejście dodatkowo wzmaga negatywne skutki dysfunkcji. Jeśli więc docierają do nas sygnały, że dziecko reaguje nieadekwatnie do sytuacji, poszukajmy przyczyny. Tylko odpowiednio wykwalifikowana kadra, która zdaje sobie sprawę z problemów przedszkolaka jest w stanie mu realnie pomóc. Terapia logopedyczna, wsparcie psychologa, rehabilitacja ruchowa, dogoterapia czy rytmika to tylko niektóre z zajęć, które pozwalają niepełnosprawnemu maluchowi wspomóc rozwój.

 

Dziecko zmagające się np. z autyzmem lub zespołem Aspergera o wiele dłużej uczy się właściwych zachowań i przychodzi mu to z większą trudnością. - mówi Adam Ślęczka, dyrektor integracyjnego przedszkola „Kogut”. Grupa rówieśnicza jest niezwykle ważna, bo to od niej w dużej mierze dziecko uczy się społecznych postaw. Im szybciej dziecko rozpocznie pracę ze specjalistami, tym szybciej i lepiej zafunkcjonuje w nowym otoczeniu – dodaje Ślęczka.

 

Dieta ma znaczenie

Wpływ pożywienia na nasze zdrowie już dawno został potwierdzony naukowo, podobnie jak to, że konkretne produkty spożywcze mogą pomóc (lub zaszkodzić) dziecku
z autyzmem. W zależności od rodzaju i stopnia nietolerancji, lekarze zalecają np. eliminację glutenu, laktozy, kazeiny lub cukru w diecie. Na taką ewentualność powinna być przygotowana każda placówka. W praktyce jednak wiele z nich ma określone menu,
a rodzice często nawet nie wiedzą, co w ciągu dnia je ich dziecko. Posiłki dzieci powinny być przygotowane z restrykcyjnie dobranych składników i co najważniejsze – dopasowane do zaleceń żywieniowych każdego przedszkolaka.

 

Cena nie gra roli?

Wielu rodziców kieruje się zasadą, że im drożej tym lepiej. I pewnie w wielu przypadkach ma ona uzasadnienie. Jednak takie uproszczenie jest krzywdzące dla przedszkoli publicznych, w których opłaty są wielokrotnie niższe niż w palcówkach prywatnych, może także negatywnie odbić się na dziecku. Dlatego decydując się na przedszkole nie traktujmy ceny jako wyznacznika jakości i gwarancji najlepszej opieki. Weźmy pod uwagę wszystkie aspekty – kwalifikację kadry, oferowany sposób żywienia, opinie innych rodziców, a także wystrój i dostosowanie pomieszczeń. Tylko tak kompleksowe spojrzenie pozwoli dokonać najlepszego wyboru.

 
Reklama
Reklama
 

Reklama

Reklama
Reklama

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama

Goście Online

Naszą witrynę przegląda teraz 13 gości