Home Artykuły Leksykon Medyczny

Katalog


Reklama
Leksykon Medyczny
Przełomowe decyzje refundacyjne szansą dla tysięcy pacjentów onkologicznych
Wpisany przez Lucyna Pawlewicz   
07 MAY 2018

Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia opublikowało ostateczną wersję majowej listy refundacyjnej. Resort zdecydował o daleko idących zmianach w schemacie refundowanego leczenia raka płuca. Organizacje pacjenckie apelowały od dawna o wprowadzenie tych zmian. Nowe opcje terapeutyczne otrzymają również chorzy z rakiem nerki oraz chłoniakami. To bardzo dobre wieści dla wielu chorych  – mówi Agata Polińska, Wiceprezes Fundacji Onkologicznej Alivia i dodaje - Jednak nie czas otwierać szampany. Cały czas prawo tysięcy polskich pacjentów do leczenia zgodnego z aktualną wiedzą medyczną jest łamane każdego dnia.

Read more...
 
Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego: CZAS NA INNOWACYJNĄ KARDIOLOGIĘ!
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Lucyna Pawlewicz   
26 JANUARY 2018

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowanie stawia na badania i innowacje w kardiologii. Prof. Piotr Ponikowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego: Dzięki uznanemu na świecie dorobkowi naukowemu polskich kardiologów, a także inwestycjom w badania i wsparciu innowacji, możemy razem skutecznie walczyć ze śmiertelnymi skutkami chorób układu sercowo-naczyniowego.

Read more...
 
Barbara Kurdej-Szatan i Jarosław Boberek w niezwykłym spocie Fundacji „Dr Clown” –pokazują, że śmiech leczy.
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Lucyna Pawlewicz   
20 FEBRUARY 2017

Znana z promiennego uśmiechu gwiazda wystąpiła w niezwykłym spocie. Barbara Kurdej-Szatan przekonuje, że uśmiech leczy i sięga po niecodzienne lekarstwa – miedzy innymi po witaminę… HAHA. Uderzeniową dawkę śmiechu zapewnił w filmie gwiazdor polskiego dubbingu Jarosław Boberek. Spot jest elementem kampanii zachęcającej do przekazania 1% podatku Fundacji „Dr Clown”, która realizuje program „Terapii śmiechem” w szpitalach i placówkach specjalnych.

Read more...
 
Osoby ze schizofrenią chcą i mogą być aktywne zawodowo
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Lucyna Pawlewicz   
20 DECEMBER 2016

Odpowiednie przygotowanie oraz otwartość pracodawców dają szansę na powrót na rynek pracy

Są młodymi ludźmi, często nie zdążyli nawet wejść na rynek pracy, a ten zamyka przed nimi drzwi. Schizofrenia jest jedną z najbardziej stygmatyzujących chorób psychicznych. Po diagnozie zaledwie 15% osób pozostaje aktywnymi zawodowo, 61% pacjentów przechodzi na rentę. A przecież osoby ze schizofrenią są równie wartościowymi pracownikami. Właśnie zakończył się program „Powrót do społeczeństwa. Powrót do pracy. Powrót do zdrowia”, dzięki któremu kilkadziesiąt osób żyjących z chorobą znalazło zatrudnienie. Program dowiódł, że to właśnie praca stanowi istotny element terapii – równie ważny, jak odpowiednio dobrane leki.

Read more...
 
Autyzm w przedszkolu to (nie) problem.
Wpisany przez Lucyna Pawlewicz   
19 DECEMBER 2016

Dzieci z dysfunkcjami wymagają szczególnie uważnej

i odpowiedzialnej opieki – wiedzą o tym rodzice
i starają się zapewnić ją na każdym etapie życia. Przychodzi jednak moment, kiedy zdajemy sobie sprawę, że nie będziemy mogli być z naszym dzieckiem 24 godziny na dobę. Wielu rodziców dopada dylemat – pozostać z dzieckiem w domu, powierzyć je opiekunce czy posłać do przedszkola. To jedna z najtrudniejszych decyzji w ich życiu.

Read more...
 
Wady wzroku a letnia aktywność i uprawianie sportów, czyli okularnicy na start!
Wpisany przez Lucyna Pawlewicz   
07 NOVEMBER 2016

Lato to czas, który sprzyja aktywności fizycznej. Słoneczna pogoda, dłuższe dni, a także perspektywa założenia kąpielówek czy bikini skłania wiele osób do podjęcia treningów. Czasem jest to czysta rekreacja w postaci wypoczynkowych przejażdżek na rowerze czy joggingu, a czasem początek prawdziwej przygody ze sportem. Podczas letnich wakacji wiele osób decyduje się także na aktywne wyjazdy do ciepłych krajów, żeby popływać, ponurkować lub pożeglować.

Read more...
 
ANESTEZJOLOG – NIEWIDZIALNY OPIEKUN CHOREGO
Wpisany przez Lucyna Pawlewicz   
19 OCTOBER 2016

 

 

Dla większości z nas anestezjolodzy są anonimowymi lekarzami, których wyłącznym zadaniem jest podanie pacjentowi znieczulenia przed zabiegiem. Nic bardziej mylnego. Anestezjolog to ktoś znacznie bardziej istotny. Wśród personelu medycznego często określany jest on jako zastępca anioła stróża, sprawującego pieczę nad życiem chorego. 16 października, w dniu święta wszystkich anestezjologów, o szpitalnych aniołach stróżach, ich pracy i kompetencjach opowiada dr n. med. Stanisława Barham, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii ze szpitala Żagiel Med w Lublinie.

Read more...
 
Antykoncepcja w pigułce – jak tabletki hormonalne wpływają na wygląd i zdrowie kobiety?
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Lucyna Pawlewicz   
22 JULY 2016

Współczesne kobiety postawiły antykoncepcji hormonalnej bardzo wysoką poprzeczkę. Oczekują od niej już nie tylko wysokiej skuteczności, bezpieczeństwa i komfortu stosowania, ale też dodatkowych, pozaantykoncepcyjnych korzyści. Dobrze dobrane tabletki mogą znacznie więcej niż tylko zapobiegać ciąży. O hormonach w pigułce i ich pozytywnym wpływie na organizm kobiety rozmawiamy z ekspertem portalu „Zdrowa ONA”, ginekologiem, prof. Grzegorzem Jakielem,

Read more...
 
Powikłania sercowo-naczyniowe najpoważniejszymi i najkosztowniejszymi skutkami cukrzycy
Wpisany przez Lucyna Pawlewicz   
17 JUNE 2016

Opublikowane niedawno dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pokazują, że na świecie żyje 422 mln dorosłych osób z cukrzycą.1 Liczba ta w ciągu ostatnich 25 lat wzrosła aż czterokrotnie. W Polsce choroba ta generuje koszty pośrednie i bezpośrednie na poziomie co najmniej 3,46 mld zł rocznie (pośrednie i bezpośrednie). Koszty powikłań to dodatkowe 3,57 mld zł rocznie, z czego 78 proc. to finansowe konsekwencje powikłań sercowo-naczyniowych, które są również przyczyną 2 proc. wszystkich zgonów w Polsce.

Read more...
 
Zdrowe zęby, zdrowe ciało, zdrowy duch
Wpisany przez Lucyna Pawlewicz   
17 MARCH 2016

20 marca ponad 130 krajów świętuje Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej pod patronatem Światowej Federacji Dentystycznej. Globalna uwaga skupiona będzie na temacie prawidłowej higieny jamy ustnej, ponieważ to od niej zaczyna się, lub kończy, zdrowie całego naszego organizmu. W Polsce propagatorami obchodów święta i połączonej z nim edukacji są Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej, Polski Czerwony Krzyż i Wrigley Poland.

Read more...
 
«StartPrevDalejEnd»

Page 1 of 7
Reklama
Reklama
 

Reklama

Reklama
Reklama

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama

Goście Online

Naszą witrynę przegląda teraz 17 gości